Sztrájk-Volt, Van, Lesz?
2008.04.18. 21:54 | Enderzenn | Szólj hozzá!
Kiürült Budapest, dugó sehol. Messze nem az történt, amire számítottam, vagyis, ki kell mondani, tévedtem. De nem lehet folyton siránkozni, az élet megy tovább, inkább nézzük, hogy mi is történt a mai napon.
1. A BKV buszai, villamosai, stb., a szerződéseseket kivéve, nem jártak.
2. A korábbi tapasztalatokból okulva sokan úgy döntöttek, otthon maradnak, és meghosszabbítják a hétvégéjüket.
3. Ezáltal alig volt valaki az utcán.
4. Alig dolgozott valaki.
A következmény: Ezt a napot bizony be kell pótolni. Vagy, ennyivel rövidült meg a nyári szabadságunk. Mindenesetre nyereséggel ezt a napot nem zárhatjuk.
Vagyis ki kell mondanunk, sőt fel is kell fognunk, hogy a sztájk rossz. Nem lehet minden ügyért sztrájkolni, mivel gazdaságtalan, mind az államnak (vagyis a társadalomnak), mind a munkáltatónak, mind a dolgozónak. A sztrájk a munkavállalói nyomásgyakorlás VÉGSŐ, és nem egyetlen eszköze kell, hogy legyen. Ugyanakkor elkerülhetetlen. És mégis bosszankodunk miatta. Hiszen az egésznek ez a célja. Semmilyen cégre nem tud csak a dolgozók szervezete elegendő nyomást gyakorolni, mivel akkor keresnek mást a cégek. A sztrájk egy kiáltás, egy, a munkavállalók elkeseredettségében elhangzott segélykérés.
Ugyanakkor nem mindegy, hogy ki is kezdeményezi a sztrájkot, és milyen érvrendszerrel. Erről már korábban is írtam. Ezt azzal egészíteném ki, hogy bár a sztrájkokat a szakszervezetek vezetői hirdetik ki, ők maguk nem sztrájkolnak. Kissé abszurdan hangzik, mivel ez egyfajta póz, a hős harcos póza, aki mindig ott áll a vártán, és szabdalja a kapitalizmus csápjait. Holott ez nem több, mint jól felfogott érdek. Ha ők is sztrájkolnának, jogosan merülne fel a követelés, hogy ők se kapjanak fizetést ezért a napért, ahogyan a többi dolgozó sem kap. Márpedig a szakszervezetiek állása biztos (nem lehet őket kirúgni, mivel szakszervezeti vezetők), nem úgy, mint hosszú sztrájk esetén a "mezei" munkásé/buszsofőré, és nem egy esetben havi másfél milliós fizetést kapnak, amit a busz-, villamos-, stb- vezetők dobnak össze nekik. Összefoglalva: Aki sokat markol, keveset fog. Vagyis: Hogyha túl sokat sztrájkol egy szakszervezet, akkor elveszti a társadalom támogatottságát (lsd. VDSZSZ), ami az erejét adja, így maga a sztrájk nem lesz több, mint a munkanélküliség, illetve a munkakerülés finomabb megnevezése.
A bejegyzés trackback címe:
https://na-ja.blog.hu/api/trackback/id/tr94432096
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.